Blog,  Magie,  Psychologie

Endokrinní systém a magie

Co je to endokrinní systém?

*Endokrinní systém = soustava žláz s vnitřní sekrecí
*Systém reguluje, řídí a koordinuje činnost organismu spolu s nervovou soustavou za pomoci chemických látek-poslů, kterým se říká „hormony“.
*Hormony se vážou na bílkoviny ve stěně buněk (receptory) a mění metabolismus buňky a jsou vysoce účinné. Většina z nich působí celkově, na všechny nebo na více tkání v těle.
*Na rozdíl od nervové soustavy, která se uplatňuje zejména při okamžité odezvě na podnět a při chování, se endokrinní systém uplatňuje hlavně při pomalejších regulacích dlouhodobého charakteru.
*Žlázy: hypofýza, šišinka (epifýza), štítná žláza, brzlík, nadledviny, slinivka, vaječníky/varlata = 7x. Hormony generují i jiné orgány (žaludek, játra, střeva), ale těchto 7 jsou vyloženě speciální žlázy.

Žlázy a jejich hormony

1. Rozmnožovací žlázy

a. Varlata (Testicle)

„testosteron“: vývoj mužských pohlavních znaků a produkce spermií. Spojován s dominancí, libidem a agresivitou; je zkoumán jeho vliv na čestné chování. Znamením vyšší hladiny testosteronu je také lepší prostorová představivost. Produkci u muže zajišťují ze 2/3 varlata a z 1/3 nadledviny, u žen je to naopak (tedy místo varlat vaječníky). Viz animus-anima, jin-jang. Testosteron klesá při nedostatku spánku, sexu,  přemírou stresu a špatnou stravou.
– „estrogen“: viz vaječníky

b. Vaječníky (Ovary)

„estrogen“: vývoj ženských pohlavních znaků (prsa), stimulují růst dělohy a její sliznice. Ze společenského hlediska je spojován s ženským cítěním a chováním. U mužů estrogen reguluje například vývoj spermií a má také úlohu ve vývoji libida. Další funkce: zrychlují růst, urychlují metabolismus, udržují stav cév a kůže, snižují řídnutí kostí aj.
„progesteron“: tvoří se až po změně způsobené jiným hormonem (hypofýza)

2.  Nadledviny

„adrenalin“ (a „noradrenalin“ =“stresové hormony“): Připravuje tělo na výkon, je základním hormonem stresové reakce „útok nebo útěk“. Adrenalin se společně s kortizolem podílí na udržení organismu při životě při stresové reakci. Tyto látky působí proti sobě. Adrenalin způsobuje, že tělo podává extrémní výkony. Kortizol brání před poškozením od účinků adrenalinu. Funkce: centralizace oběhu v životně důležitých orgánech, zrychluje činnost srdce, rozšiřuje a zlepšuje ventilaci plic, rozšíření zornic (zlepšení vidění), zvyšují mobilizace energetických zásob, tlumí přenos bolesti. Aktivity spojené s uvolňováním adrenalinu do krve pozitivně ovlivňují lidskou psychiku. Podle sexuologa Radima Uzla zvyšuje adrenalin chuť na sex. Pud sebezáchovy?
„kortizol“: zvyšuje celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích (stresech, infekčních chorobách, velké tělesné námaze, dlouhodobém hladovění). Funkce: zefektivňuje metabolismus (tj. glukóza, rozpad proteinů aj.), mění průběh zánětu a zmírňuje příznaky. ↓=slabost, nízký krevní tlak, nevyrovnávání se se stresem, hubnutí, únava; ↑=obezita trupu/krku, ztráta svalů, snížení imunity, podrážděnost, schizofrenie.
„androgeny (steroidy)“: vývoj a udržení maskulinních charakteristik obratlovců = aktivita samčích pohlavních orgánů a vývoj druhotných pohlavních znaků. Fungují i jako prekurzory pro estrogeny, samičí pohlavní hormony. U ženy jsou nadledviny hlavním zdrojem mužských hormonů – testosteronu.

3. Slinivka (Pankreas)

„inzulin“: ↓ hladinu cukru v krvi (v játrech zvyšuje vychytávání glukózy).
„glukagon“: působí proti účinkům inzulinu (antagonista inzulinu), čímž udržuje u člověka vyrovnanou hladinu glykémie (zabezpečuje neustálou výživu životně důležitých orgánů). Dokáže udržet tělo při životě v extrémně nepříznivých podmínkách – spouští výrobu energie z jiných zdrojů než z glukózy (=ketogeneze, tj. z tuků).
„somatostatin“: tlumí uvolňování růstového hormonu, hormonu štítné žlázy aj.

4. Brzlík (Thymus)

* nejde o endokrinní žlázu, ale o hlavní orgán (další je kostní dřeň) produkce T-lymfocytů = druh bílých krvinek, které jsou podstatou specifické buněčné imunity, při níž potírají např. nádorové buňky či buňky napadené viry.

5. Štítná žláza a přištítná tělíska

–  „tyroxin a trijodthyronin“: působí na vývoj mozku, zvyšují úroveň metabolismu, zvyšují tvorbu tepla, ovlivňují látkovou přeměnu živin, podporují tvorbu bílkovin při růstu a hojení, zvětšují účinek jiných hormonů (adrenalin/kortizol).  ↓=únava a slabost, pocit chladu, poruchy paměti a soustředění, suchá kůže, poruchy cyklu a nepravidelná ovulace, postižení duševních činností, malý vzrůst, postižení sexuálních funkcí
* Disbalance ovlivňuje plodnost a těhotenství (sestřenka měla rakovinu š.ž. a nemůže mít děti).

A další:
„kalcitonin“: snižuje hladinu vápníku v krvi. ↑= hubnutí, nadměrný příjem potravy, zvýšená dráždivost, vypoulení očí.
„parathormon“: zvyšuje hladinu vápníku v krvi (uvolňován z kostní tkáně), zvyšuje vstřebávání z tenkého střeva, omezuje vylučování vápníku ledvinami.

6. Hypofýza a hypothalamus (spojeny)

* do velké míry nadřazená všem ostatním žlázám s vnitřní sekrecí v těle
„oxytocin“: uvolňuje se u žen po stimulaci prsu (např. během kojení), dělohy a vagíny a v menší míře při doteku, má vliv na porod, kdy vyvolává kontrakce dělohy a na budování vztahu mezi matkou a potomky (tzv. mateřská láska), u mužů zvyšuje kontrakce hladké svaloviny penisu, které vystřikují sperma. U mužů se mimojiné vyplavuje při pohledu na ženská prsa, u žen při kontaktu s dětmi. Oxytocin je přezdívaný jako „hormon lásky“ nebo „hormon lásky a důvěry“.
„dopamin“: neuropřenašeč; má přímý dopad na mnoho neurologických, kognitivních a behaviorálních funkcí v těle. Navíc ovlivňuje vše od toho, jak přemýšlíme, jak se cítíme, jak se pohybujeme, jak si pamatujeme a jak se chováme!  Má významnou roli ve vzniku motivace, emocí, ale hlavně v systému potěšení a „odměn“, způsobuje vznik příjemných pocitů buď v reakci na různé události či aktivity, nebo vlivem stimulačních drog (např. kokainu; drogová závislost je dávána do souvislosti právě s touhou jedince po příjemných pocitech navozených dopaminem). ↓= Parkinsonova choroba, schizofrenie, bipolární afektivní porucha, pohybové disfunkce aj.
„endorfiny“: způsobuje dobrou náladu, pocity štěstí, tlumí bolest, ovlivňuje výdej některých hormonů, vyplavuje se při stresu a svalové zátěži (při porodu, sportování, sexu).

A další:
„růstový hormon“: stimuluje růst, reprodukci a regeneraci buněk, důležitý v lidském vývoji (účinky jsou anabolické, tj. budující).
„prolaktin“: stimuluje rozvoj mléčné žlázy během těhotenství a laktaci po porodu, tlumí vyzrávání vajíčka ve vaječníku a menstruační cyklus, ovlivňuje také vztah matky k dítěti, u mužů ovlivňuje růst prostaty a přídatných pohlavních orgánů.
„folitropin“: u žen indukuje ovulaci a přispívají k rozvoji žlutého tělíska, u mužů stimuluje tvorbu spermatu
„lutropin“: podporuje tvorbu pohlavních hormonů. U žen rozvíjí tvorbu estrogenů a progesteronu ve vaječnících (tím i vznik žlutého tělíska), u mužů podporuje tvorbu testosteronu ve varlatech.

7.Epifýza – Šišinka (Pineal gland)

*V některých kulturách byla šišinka označována jako „třetí oko“ a považována za hlavní sídlo ducha.
„melatonin“ (!derivát serotoninu): ovlivňuje cirkadiánní (denní) a cirkanuální (roční, tj. roční období)  biorytmy, spánek a bdění a činnost pohlavních žláz, má silnou antioxidační aktivitu (odbourávání krátkodobých vysokoenergetických molekul). Hladiny melatoninu jsou silně závislé na střídání světla a tmy. Produkci ↓ světlo 484 nm=světlemodrá barva, ↑ tma. Melatonin je také produkován v rostlinách. ↓= nespavost, rakovina, duševní poruchy.
endogenní halucinogen DMT („dimethyltryptamin“): velmi silný, přírodně se vyskytující halucinogen produkovaný rostlinami a přítomný i v lidském těle (nejvíce v epifýze, ale produkováno přirozeně z neuronů mozku savců). Jeho funkce v těle zatím nebyla uspokojivě objasněna, předpokládá se, že se mj. podílí na snění, zážitcích blízkých smrti, mystických prožitcích, tvořivosti/představivosti apod.

Fytohormony

*Fytohormon je obecné označení pro rostlinné hormony. Vyšší rostliny jsou oproti živočichům vybaveny jen menším počtem hormonů.
*Rostlinné hormony se však od všeobecně známých živočišných hormonů odlišují tím, že během evoluce byl způsob jejich účinku značně rozšířen. Jsou tak méně specifické a jsou zapojeny do vývojových regulací s vyšší komplexitou, mohou působit zároveň mnoho odlišných efektů nebo jen jeden jakýkoliv z nich v závislosti na místních podmínkách uvnitř rostliny. Dalším jejich podstatným rysem je jejich kooperativní působení.

Fytohormony v rostlinách použitelné pro člověka

1. „estrogen“

– Fenykl obecný, Řebříček lékařský, Šalvěj muškátová, Sója, Andělika čínská (neboli Ženský ženšen), Jeřáb ptačí, Jetel luční, Karbinec evropský
– menstruace, mat. mléko, klimaktérium

2. „kumarin“

– Mařinka vonná, semena Slivoně obecného (v USA zakázáno), Divizna velkokvětá, Komonice lékařská, Levandule
– zklidnění a dobré usínání, bolesti hlavy

3. „testosteron“

– Kotvičník zemní, Sarsaparilla (Smilax), Rozchodnice růžová

4. „dopamin“

– Rozchodnice růžová

5. rostliny zvyšující libido (sexuální touhu)

– libido je řízeno aktivitou v dopaminové dráze; libido ovliňují tyto hormony: nejvíce dopamin a testosteron (i u žen), a dále estrogen, progesteron, oxytocin, serotonin.
– Serenoa plazivá, Muira puama, Rozchodnice růžová, Koriandr setý, Maca peruánská, Chilli papričky, Kotvičník zemní, Maral, Celer, Ženšen aj.

Systém čaker

*Čakry jsou podle hinduismu a dalších, energetická místa (centra) v těle popisovaná jako vír nebo kruh. Podle těchto nauk slouží čakry jako složité převodníky a transformátory prány v lidském organizmu.
*Poruchy nebo deformace v činnosti čaker se projevují jako nemoci, špatné mezilidské vztahy nebo těžké životní situace. Pokud jsou všechny čakry v harmonii, je harmonický i život člověka.

Čakry

1. Múladhára (kořenová)

– Blokace: málo síly – fyzické, duchovní i duševní, chronický strach.
– Vlastnosti: hranice mezi zvířecím a lidským vědomím, nevědomí, sídlo karem z minulých životů, osud, pocit jistoty, instinkt přežití.
– Barva: ohnivě červená
– Vůně: cedr, hřebíček

2. Svadhišthána (sakrální)

– Blokace: sexuální chladnost a potlačování emocí, ale platí to i opačně, potlačování emocí zablokuje tuto čakru; pocit viny
– Vlastnosti: podvědomí, vliv minulých činů na osud, zdravé vztahy
– Barva: oranžová
– Vůně: ylang-ylang, santal

3. Manipúra (solar-plexus)

– Blokace: pocity ztráty odvahy, porážky, ztráty svobodné vůle, vytváření falešných představ a negativních myšlenkových konstrukcí, nedostatek sebevědomí, chronický stud.
– Vlastnosti: lidské vědomí, setkání prány a apány, distribuce potravy v těle, sídlo slova
– Barvy: žlutá
– Vůně: levandule, rozmarýn, bergamot

4. Anaháta (srdeční)

– Blokace: neschopnost lásku dávat i přijímat (vztahy k sobě, tak k druhým lidem, ale i k celému světu), chronická deprese.
– Vlastnosti: sídlo živoucího světla, sídlo citu a emocí = otevřenost, intuice, empatie, zdravé vztahy, umělecký talent
– Barvy: smaragdově zelená/růžová
– Vůně: růžový olej

5. Višúddha (krční)

– Blokace: neschopnost se vyjádřit – vady řeči i prázdné myšlenky, chronické obsedantivně-kompulzivní chování, fobie, nerozhodnost.
– Vlastnosti: neutralizace jedu, otevřená komunikace, sebevyjádření
– Barvy: světle modrá
– Vůně: šalvěj, eukalyptus

6. Ádžňá (čelní)

– Blokace: přízemní myšlenky, odmítání duchovna a esoterična, zmatenost/nesoustředěnost, paranoia, přeludy (noční můry).
– Vlastnosti: sídlo gurua, vnitřního Mistra, místo, kde se setkává idá, pingalá a sušumnná, jasná mysl, představivost-jasnozřivost.
– Barvy: indigová
– Vůně: máta peprná, jasmín

7. Sahasára (temenní)

– Blokace: poruchy endokrinního systému, maniodepresivní stavy, psychózy, citlivost na prostředí, ztráta cílevědomosti,
– Vlastnosti: Sídlem božské dokonalosti v člověku, inspirace, spiritualita, osvobození (mókša). Do harmonie se dostane, když jsou v harmonii všechny ostatní čakry.
– Barvy: fialová
– Vůně: kadidlo, lotos

Propojení čaker s dalšími prvky, body

*Čakry jsou spojovány s mnoha vlastnostmi. Každá z nich má svou barvu, mantru, symbol, princip, kov, smyslový orgán, projev, část těla, a mnoho dalších. Na internetu lze dohledat velké tabulky souvislostí.
*Za primární význam a úroveň existence čaker je považována psychika. Někteří se však domnívají, že čakry mají i fyzický projev. Například autor Philip Gardiner popisuje čakry jako duchovní formu endokrinních žláz, zatímco Anoda Judith zaznamenala podobnosti mezi stavy obou a popisem role každé z nich.  
*S čakrami jsou tedy spojovány: pohlavní žlázy, nadledviny, slinivka, brzlík, štítná žláza, hypofýza a epifýza = 7ks, které jsou v těle umístěné na velmi podobných pozicích, na kterých jsou tradičně zobrazovány čakry.

Souvislosti

1. Múladhára X Rozmnožovací orgány (nebo nadledviny?)

= síla, propojení s přírodou a nevědomím X sexualita, rozmnožování, vzhled, prostorová představivost, mužská dominance a ženské cítění

2. Svadhišthána X Nadledviny

= sexuální touha/chlad, potlačování emocí/rovnováha, podvědomí X posílení a ochrana těla, chuť do života, sexuální touha (hlavně u žen)

3. Manipúra X Slinivka

= odvaha/osobní moc, svobodná vůle, vědomí a představy X dostatek energie, rezervy

4. Anaháta X Brzlík

= láska, vztahy, dávání a přijímání, porozumění/oddanost X nejsilnější obrana sama sebe

5. Višúddha X Štítná žláza

= vyjadřování/komunikace, očista X vývoj mozku, metabolismus a teplo, hojení, plodnost

6. Ádžňá X Šišinka

= třetí oko, vnitřní mistr, intuice X biorytmy, ochrana, mystické zážitky, vize a představivost

7. Sahasára X Hypofýza/Hypothalamus

= dokonalost, čiré bytí, harmonie, závislá na ostatních čakrách X štěstí, touhy, mateřská láska, růst, přenos, ovládá ostatní žlázy

Využití a návrh praxe

*prof. Milan Nakonečný  (český psycholog, historik, profesor, přední česká autorita na okultní tradici a na český hermetismus, bývalý předseda společnosti Universalia) přišel s návrhem magické praxe imaginativním posilováním Šišinky, která má za cíl posílit magickou imaginaci a schopnost napojení na astrál (mystické prožitky).
*Mnoho magických skupin tuto techniku zkoušelo a praktikuje s velmi dobrými empirickými výsledky.
*Pokud funguje aktivní meditativní posilování této žlázy, bude s největší pravděpodobností fungovat i podobný postup u dalších žláz.
*Je nutné rozpracovat a otestovat jakým způsobem a jakou formou imaginace se bude která žláza nabíjet a podporovat její duchovní účinek.

Popis praxe

  • Meditace a zklidnění těla i ducha
  • Mentální nalezení žlázy = jasnozřivě spatřit její konkrétní podobu (nutno znát) i umístění v těle (co nejpřesněji)
  • Aktivní meditací přenést vědomí a „dýchat“ do žlázy
  • Imaginovat nabíjení tokem „energie“ v určité barvě (?)
  • Možná imaginovat vložení určitého symbolu (viz symboly čaker)
  • Praktikovat pravidelně a sledovat změny (nálady, energie, myšlenky, sny, tělesné změny aj.)
  • Možno podpořit esenciálními oleji, které se vážou na konkrétní čakru (oblast) formou inhalace.

Zdroje:

-Krejčová, Eva MUDr: Fyziologie – od buňky k imunitě (Institut aromaterapie, 2022)
-HUGHES, James. Velká obrazová všeobecná encyklopedie. Nové, aktualiz. vyd. Praha: Svojtka & Co., 2007. 792 s. ISBN 978-80-7352-823-2.
-SHARAMON, Shalila a BAGINSKI, Bodo J. Základní kniha o čakrách. Překlad Jan Kozák. Praha: Pragma, [1993], ©1993. 221 stran. ISBN 80-85213-36-2.
-ČIHÁK, Radomír. Anatomie. Třetí, upravené a doplněné vydání. Praha: Grada, 2011-2016. 5 svazků. ISBN 978-80-247-3817-8.
wikipedia.org
a jiné

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Endokrinní systém a magie