Astrologie,  Blog,  Magie,  Rituál

Určování vhodné doby k rituálu a planetární hodiny

V magii (evokační, invokační, talismanická, planetární, aj.) je velmi důležitý čas, ve který se rituál koná, protože planety ukotvené v čase dodají magii svůj specifický vliv a sílu. Je proto vhodné určit si dobu, kterou ovládá planeta, jejíž vliv potřebujeme a koresponduje se záměrem. U bytostí je většinou jasné, ke které planetě náleží, při nabíjení a svěcení talismanů je na nás, jakou energií si přejeme ho nabít. Pro správnou dobu použijeme buď planetární hodiny, nebo, pokud je mág zkušený, přímo astrologické konstelace, tj. zjistí si kdy budou planety v příznivém postavení. K tomuto se používají efemeridy – údaje o poloze astronomických objektů.

Rituály, které souvisí s růstem, přibýváním, zvětšováním, apod. se vykonávají v době přibývajícího Měsíce, tedy ve fázi, která začíná Novoluním a končí Úplňkem.  Pokud se rituály spojují se zmenšováním, hubnutím, ubýváním, apod. se vykonávají v době ubývajícího měsíce, tedy těsně po Úplňku po Novoluní. Toto období také využíváme k rituálům, kdy si chceme oddychnout od nemocí, zlozvyků, těžkostí, deprese, kletby, infekce,… Novoluní a krátce před ním se nedoporučuje.

Denní hodina, měsíční fáze, den v týdnu, planeta, atd hrají důležitou roli při rituálu, ale nejdůležitější je koncentrace na cíl. Volba hodiny – Planeta řídí dny v týdne i hodina dne. K určení nejvhodnějších podmínek musíme vědět, které planety vládnou nad kterými hodinami. Nejlepší je ten, který řídí planeta, symbolizující co nejlépe cíl rituálu.

 Musíme si nejdříve odpovědět na otázky:
1. Která planeta vládne dnu, ve které chceme vykonávat rituál?
2. Který den a hodinu řídí tato planeta?
3. Jaká barva se používá k jakému dni?

Planetární hodiny

Pokud si chcete zjistit kdy je jaká planetární hodina, musíte si nejdříve zjistit, kdy vychází a zapadá slunce. Řekněme, že chcete zjistit denní hodinu, takže použijeme Tabulku pro den. Vypočítejte kolik času uběhne od východu do západu slunce. Tento čas pak vydělte dvanácti a získáte délku jednotlivých planetárních hodin. Pak už jen dopočítejte, kdy začíná a končí Vámi hledaná hodina. Např. v pondělí slunce vychází v 5:05 a zapadá v 21:10. Délka dne je tedy 16:05 a délka jedné denní hodiny je 1:20 a několik sekund (25). Takže první denní hodina (hodina luny) bude od 5:05 do 6:25, poté začíná hodina Saturna. Pokud chcete zjistit noční hodiny, tak postupujete stejně jen vypočítáváte dobu mezi západem slunce a jeho dalším východem.

Zajímavá technika tohoto výpočtu je uvedena v českém vydání Klíčků Šalamounových: Nejdřív zjistíme jak dlouho trvá den (viz. výše uvedený příklad). Pak tuto dobu (v hodinách) vynásobíme pěti a získáme číslo, které určuje kolik minut trvá jedna denní hodina. Ukažme si na příkladu: Použijeme stejná čísla jako v předchozí ukázce, takže den trvá 16:05 – 965minut. 965*5=4825 to je nyní ještě třeba vydělit šedesáti, protože jsme pro usnadnění nepočítali s časem v hodinách, ale v minutách. Vyjde nám tedy 80,4166666…. To je počet minut planetární hodiny, jen je třeba ještě zpracovat těch 0,416666. Uděláme to tak, že toto číslo vydělíme 100 a vynásobíme 60. Tím je převedeme ze stovkové do šedesátkové (minutové) soustavy a vyjde nám 25, což ukazuje počet vteřin. Výsledek: denní hodina trvá 1:20:25. 
Z tohoto je vidět, že i když se délka dne (resp. doby kdy je světlo) v průběhu roku mění, tak se vždy vystřídá dvanáct denních a dvanáct nočních planetárních hodin.
Pokud chcete zjistit jaký den ovládá jaká planeta, tak se stačí pouze podívat jaké planetě náleží první denní hodina toho dne a tato planeta také ovládá příslušný den (např. úterý je den Martův, středa den Merkurův etc.)

Tabulka pro den

HodPondělíÚterýStředaČtvrtekPátekSobotaNeděle
1.MěsícMarsMerkurJupiterVenušeSaturnSlunce
2.SaturnSlunceMěsícMarsMerkurJupiterVenuše
3.JupiterVenušeSaturnSlunceMěsícMarsMerkur
4.MarsMerkurJupiterVenušeSaturnSlunceMěsíc
5.SlunceMěsícMarsMerkurJupiterVenušeSaturn
6.VenušeSaturnSlunceMěsícMarsMerkurJupiter
7.MerkurJupiterVenušeSaturnSlunceMěsícMars
8.MěsícMarsMerkurJupiterVenušeSaturnSlunce
9.SaturnSlunceMěsícMarsMerkurJupiterVenuše
10.JupiterVenušeSaturnSlunceMěsícMarsMerkur
11.MarsMerkurJupiterVenušeSaturnSlunceMěsíc
12.SlunceMěsícMarsMerkurJupiterVenušeSaturn

Tabulka pro noc

HodinaPondělíÚterýStředaČtvrtekPátekSobotaNeděle
1.VenušeSaturnSlunceMěsícMarsMerkurJupiter
2.MerkurJupiterVenušeSaturnSlunceMěsícMars
3.MěsícMarsMerkurJupiterVenušeSaturnSlunce
4.SaturnSlunceMěsícMarsMerkurJupiterVenuše
5.JupiterVenušeSaturnSlunceMěsícMarsMerkur
6.MarsMerkurJupiterVenušeSaturnSlunceMěsíc
7.SlunceMěsícMarsMerkurJupiterVenušeSaturn
8.VenušeSaturnSlunceMěsícMarsMerkurJupiter
9.MerkurJupiterVenušeSaturnSlunceMěsícMars
10.MěsícMarsMerkurJupiterVenušeSaturnSlunce
11.SaturnSlunceMěsícMarsMerkurJupiterVenuše
12.JupiterVenušeSaturnSlunceMěsícMarsMerkur

Náhradní planety

 Někdy se může stát, že rituál nemůžeme vykonávat v den nebo hodinu, která řídí nejpříznivější planeta. Některé planety spojuje jiná planeta anebo i více planet “poutem” , jiní se zase s nikým nesnesou.
 Následující seznam ukazuje, které planety jde nahradit a které ne. “Pochybné” znamená, že byste danou planetu neměli brát jako náhradu, pouze není -li jiná možnost. Např. Slunce jde nahradit Marsem, ale neznamená to, že jde Mars nahradit Sluncem. To, že pro určitý rituál je nejvhodnější určitá hodina, se týká pouze začátku rituálu, kdy jde o iniciaci energie. Neznamená to, že rituál musí během té hodiny i skončit. Rituál se může protáhnout do dalších hodin bez ohledu na jejich příznivost.
 SLUNCE
Bez problému: Merkur, Venuše, Mars, Jupiter
Příznivý aspekt: Saturn, Uran
Pochybný : Měsíc
 MĚSÍC
Bez problémů: Merkur, Venuše, Jupiter
Příznivý aspekt: Neptun, Slunce
Absolutně nevhodné: Mars, Saturn, Uran, Pluto
Pochybné: žádná planeta
 MARS
Bez problémů: Slunce, Jupiter
Příznivý aspekt: Saturn
Absolutně nevhodné: Uran, Neptun
Pochybné: Venuše, Merkur, Měsíc, Pluto
 MERKUR
Bez problémů: Slunce, Venuše, Jupiter
Příznivý aspekt: žádná planeta
Absolutně nevhodné: Mars, Saturn, Uran, Pluto
Pochybné: Neptun, Měsíc
 JUPITER
Bez problémů: Slunce, Venuše, Neptun
Příznivá aspekt: žádná planeta
Absolutně nevhodné: Mars, Saturn, Uran
Pochybné: Měsíc, ale hlavně Pluto, Merkur
 VENUŠE
Bez problémů:Slunce, Jupiter, Neptun
Příznivý aspekt:Mars
Absolutně nevhodné:Uran, Saturn
Pochybné:Merkur, Měsíc, a hlavně Pluto
 SATURN
Výjimečný případ: za náhradu může posloužit pouze Mars. Jenom při mimořádně příznivých aspektech přichází k úvahu jiná planeta.
 URAN
Výjimečný případ podobně jako Saturn. Ale mimořádně jde použít Mars a Saturn. Jiné planety se nedoporučují.
 NEPTUN
Bez problémů: Jupiter, Venuše, Měsíc
Příznivý aspekt: ostatní planety
 PLUTO
Bez problémů: Mars
Příznivý aspekt: ostatní planety pouze výjimečně.

Zdroje:
SOUMAR, Josef, ed. Claviculae Salamonis = Klíčky Šalamounovy: kabbalistický rukopis středověký, obsahující úplnou praktickou magii. Překlad Josef Soumar. 2. vyd. Praha: Trigon, 1990. 144 s. Ametyst. ISBN 80-85320-04-5.
AGRIPPA VON NETTESHEIM, Heinrich Cornelius. Okultní filosofie. Kniha prvá. Překlad Jaroslav Novák. Praha: Trigon, 1992. 163 s. Ametyst. ISBN 80-85320-30-4.
Obrázky: pixabay