Výklad tarotu

Výkladem tarotu a studiem jeho symboliky se zabývám již téměř 20 let. Dobrý výklad nespočívá v přesném a doslovném znění významu jednotlivých karet (i když je nutné význam znát), ale v umění propojení významů, symbolů, kombinací, postavení a hlavně v intuici vykladače.

Karty často odkryjí hlubší vrstvy osobnosti či témata, která potřebují vyjít napovrch, být vyslyšeny a prožity. Karty ukáží skryté vlivy a často pomůžou k tomu, aby si žadatel uvědomil to, co už někde uvnitř sám ví. Mnohdy lidem odrývám skutečnosti, které znají jen oni sami. Často je to bolestivé, šokující, ale také uklidňující, nadějné, pomáhající a ozdravné. Karty nedají řešení situace, ale dokáží na ní nahlédnout z jiné perspektivy a pomůžou nalézt správnou cestu. Konkrétní rozhodnutí musí každý učinit sám. Karty neukazují budoucnost!

Druhy výkladu:

 • současný stav nějaké záležitosti či procesu
 • rada, jak vyřešit nějaký problém či jak nalézt cestu z krize
 • pozadí nějakého procesu
 • poznání sama sebe
 • kvalita a tendence vztahu
 • dlouhodobý životní trend a směřování
 • sexualita
 • a jiné: na karty je možné se obrátit téměř s čímkoliv.

Jaké používám karty:

 • Rider-Waite Tarot (Arthur Edward Waite & Pamela Colman Smith)
 • Osho Zen Tarot (Osho Rajneesh)
 • Tarot of sexual Magic (Laura Tuam & Mauro De Luca)

Způsoby výkladu

 • osobně (Jihlava)
 • na dálku (výklad vyfotím, nahraji na diktafon a zašlu e-mailem)

Co k výkladu potřebujete?

Při osobním výkladu je nejdůležitější (a mnohdy i nejobtížnější) se domluvit na termínu. Výklady většinou dělám v čajovně Nasypaný čaj (Husova 8, Jihlava) nebo kdekoliv kde je klid. Pro dálkový výklad budu potřebovat Vaší fotku a datum narození (popřípadě i partnera).

Máte dotaz? Chtěli byste se objednat? Napište mi a domluvíme se.

  Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  ***

  O tarotu

  V sadě tarotových karet existuje takzvaná Velká arkána (22 karet), neboli trumfy či „velká tajemství“ (například Mág, Smrt, Blázen, Velekněžka apod.), a Malá arkána (56 karet), což jsou karty „nižšího zasvěcení“, které dokreslují hlavní dějovou linku určenou kartami z Velké arkány. Malá arkána se dále rozdělují dle čtyř živlů na: hole (oheň), meče (vzduch), poháry (voda) a mince (země).
  Na kartách, vycházejících ze staré symboliky, je zobrazeno mnoho symbolů, které ukrývají skryté významy, zašifrované tajemství či poselství. Proto měl tarot vždy významné postavení ve školách mystérií, lóžích, bratrstvech a jiných tajných spolcích, v nichž se studovaly staré tradice a symboly.
  O původu 22 karet Velké arkány existuje spousta domněnek a spekulací. Podle některých teoríí pochází 22 karet velké arkány již ze starého Egypta. Jisté je, že motivy na kartách jsou prastaré. Zasvěcenec v nich rozpoznává cestu k zasvěcení nebo zastávky na cestě hrdiny, jak je známe z pohádek a legend. Zobrazené symboly jsou výrazem pradávných obrazů naší duše, které C. G. Jung nazval „archetypy.

  Otázky a odpovědi:

  Co se z karet nedozvíme?
  Karty zobrazí téma symbolicky. Výklad je relativně osobní, nepoužívám „obecné“ fráze, které by platily na všechny. Karty ovšem neumí odpovědět ano – ne, neřeknou kdy ani s kým. Spíše ukážou obrázkovým návodem jak si situaci vyjasnit tak, aby měl žadatel jasno a rozhodl se sám.

  Jak to, že karty poskytují odpovědi?
  Nelze s určitostí vysvětlit, jak tato divinační forma funguje, každopádně jsou na toto téma dvě zajímavé úvahy.

  1. Nevědomí má zcela jiný poměr k prostoru a času než naše vědomí, a proto je schopné vyhlédnout za hranici přítomnosti. Tak, jak se řeč vědomí skládá ze slov, hovoří nevědomí pomocí obrazů. Tarotové karty lze tedy chápat jako abecedu této řeči obrazů duše, jejichž pomocí se naše nevědomí vyjadřuje, jak se dívá na otázku, kterou klade tazatel. Vědomí se tedy musí učit řeč nevědomí, aby pochopilo, co mu chce sdělit.
  2. Další možností je vliv tzv. synchronicity, tak jak tento jev nazval C. G. Jung. Jsme zvyklí měřit čas v časových jednotkách, ale existuje i kvalita času, na kterou si náš jazyk vzpomíná, když mluví o „správném okamžiku“. Z tohoto hlediska má každý okamžik své vlastní znaky, které se stejným způsobem projevují na nejrůznějších úrovních. Makrokosmicky v planetárních konstelacích, mikrokosmicky v pohybu atomů a mezi tím na mnoha jiných stupních, k nimž patří i tarot, i-ťing a jiné divinační metody. Protože z hlediska komplexního pojetí světa tvoří otázka a odpověď jeden celek, obsahuje okamžik otázky i odpověď.

  Existuje tajný a objektivní význam karet?
  Ne. Na běžné úrovni závisí význam karet z velké části na vykladači. Každá karta obsahuje řadu symbolů a výklad lze uchopit mnoha způsoby v závislosti na mnoha okolnostech. U Velkých arkán (22) jde spíše o archetypální symboly než o okultní a tajné informace.

  Jak to, že vytáhnu ty „správné“ karty?
  Na úrovni nevědomí se zdá, že tazatel i vykladač jsou na mnohem více napojeni než prozrazuje vnější dojem a vzniká tak jednota, díky níže vytáhne tazatel ty správné karty pro toho, kdo mu je vykládá.